Co się dzieje w Unii Europejskiej? Autorski przegląd najważniejszych spraw i wydarzeń z życia wspólnoty.
Blog > Komentarze do wpisu

Rząd będzie interweniował w sprawie iTunes

Kropla drąży skałę? Przysłowie ma szansę znów się sprawdzić. Po interwencjach „Gazety”, osobistej krucjacie blogUE, zaangażowaniu polskich europosłów, w sprawę dyskryminacji polskich konsumentów - którzy z niewiadomych przyczyn nie mogą korzystać z usług sklepu muzycznego - postanowił zaangażować się także polski rząd. W rozmowie z blogUE, sekretarz stanu w MSZ in-spe Mikołaj Dowgielewicz powiedział: - Jak tylko komisarz Neelie Kroes obejmie swoje nowe stanowisko komisarza ds. społeczeństwa informacyjnego chcemy się z nią umówić na spotkanie w sprawie rynku usług elektronicznych. Jesteśmy przygotowani, żeby w tej sprawie działać. Nasza interwencja nie będzie oczywiście dotyczyła tylko iTunes, ale wszystkich problemów na rynku cyfrowym - powiedział Dowgielewicz, w rządzie odpowiedzialny za sprawy europejskie.

I bardzo dobrze! Podejrzewam, że sam minister, z racji wieku i zainteresowań, sam chciałby móc swobodnie kupować muzę z iTunesa. Wola rządu zdecydowanie zwiększa siłę rażenia, a co za tym idzie - zwiększa szanse, że Apple wreszcie pójdzie po rozum do głowy i przestanie udawać, że zasady wspólnego unijnego rynku go nie obowiązują. Bo teraz Komisja Europejska, młotkowana przez Warszawę, sama będzie młotkować masters-of-snobbery z Cupertino.

Oczywiście, zaraz odezwie się masa niewolników jabłuszka, która zacznie lamentować i gadać coś ''dyrektywach z Kremla'', ''niedozwolonych inwterwencjach rządu w rynek'' itp. itd. Ale prawda jest taka, że ich wiernopoddańczy punkt widzenia podziela coraz mniej osób.

Interwencja w sprawie e-rynku ma być częścią większej gospodarczej ofensywy polskiego rządu. Chce on przekonać pozostałe rządy UE do liberalizacji rynku usług, tak, żeby np. polskim firmom budowlanym łatwiej było wejść na rynki usług remontowych w Europie Zachodniej. I żeby nie trzeba było kombinować z samozatrudnieniem, wysyłaniem tzw. pracowników delegowanych i innymi trickami, pomagającymi ominąć idiotyczne bariery. - Domagamy się też dalszej liberalizacji rynku usług. Wszystkie dane pokazują, że polski eksport zwiększa się w ramach Unii Europejskiej, a nie np. dzięki wymienia handlowej z Chinami. A skoro nasza gospodarka w coraz większym stopniu jest oparta na sektorze usługowym - musimy mieć możliwość oferowania tych usług w całej Europie. Na razie są z tym problemy - mówi Dowgielewicz.

Z Mikołajem Dowgielewiczem blogUE rozmawiał też o zaproponowanym przez Hiszpanów (i wspieranym przez przewodniczącego Rady UE Hermana Van Rompuya) projekcie ambitnych reform gospodarczych. Ale to już temat na kolejną blognotkę.

piątek, 08 stycznia 2010, konrad.niklewicz

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
wo
2010/01/09 18:36:24
@konrad
"Oczywiście, zaraz odezwie się masa niewolników jabłuszka, która zacznie lamentować i gadać coś ''dyrektywach z Kremla'', ''niedozwolonych inwterwencjach rządu w rynek'' itp. itd"

Nie no, chyba już zapomniałeś, co na to niewolnicy jabłuszka? My na to: a czy rząd zajmie się polskimi firmami, które prowadząc w internecie sklep wysyłkowy handlujący płytami i ksiązkami, odmawiają sprzedaży na cały świat (a nawet na Unię). Bo zasłaniają się wykrętem typu "kupiliśmy licencję tylko na Polskę..."
-
konrad.niklewicz
2010/01/10 16:52:32
@wo

bad loser

-
mosiejczuk
2010/01/26 22:09:17
wiadomo już, czy coś się dzieje w tej sprawie? może trzeba komuś o tym przypomnieć? mogę napisać jakieś pismo :-)
wyborcza.pl
Konrad Niklewicz

Konrad Niklewicz, od ponad 10 lat dziennikarz i redaktor „Gazety Wyborczej”. Od ośmiu lat w dziale gospodarczym, w latach 2005 - 2007 był korespondentem „Gazety” w Brukseli.
dowiedz się więcej »

Follow konradniklewicz on Twitter
top | © Agora SA | design by kate_mac